Dina

Dina superhrdinka, sučka plemena mudi. Narodila sa 17. 10. 2021, a 15. 12. 2021 sa stala členkou našej rodiny.

Keď som začala chovať ovce, a začala som sa viac zaujímať o pasenie a o prácu ovčiarskych psov všeobecne, neuniklo mojej pozornosti plemeno mudi. Hľadala som aj niečo iné než border kóliu, a plemeno mudi ma zaujalo svojím výzorom, povahou, aj spôsobom pasenia. Pozerala som si videá, na ktorých malé psy, veľkosti zhruba kokeršpaniela, za použitia hlasu, sebavedomia a mrštnosti, prinucovali k pohybu niekoľko stokilové býky, ktorým sa chcelo stáť a pásť. Ale mudi sa nedal, a tak býky dostával tam, kde ich chcel mať ich pastier. Úžasné.

Začala som hľadať, písala som si s chovateľmi hlavne z Maďarska. Vzhľadom na rôzne okolnosti som to vzdala, hoci som už mala rezervované šteňa, a potom po niekoľkých mesiacoch som narazila na inzerát na šteniatka zo Slovenska. Voľná bola fenka takého istého sfarbenia (ash), akú som mala predtým rezervovanú v Maďarsku. Po pastierskych rodičoch, po otcovi Betyárovi. Nebudem porovnávať ceny, nebudem riešiť nič okrem psa samotného, a okrem polohy duše a pocitu, čo je správne, a čo nie. V stredu 15. 12. 2021 som si šla po Dinu, a doniesla som si domov malé strapaté, kučeravé klbko.

Mudi má niektoré vlastnosti podobné ako borderka, a samozrejme aj ako iné ovčiaky, ale niektoré má zas iné. Nie je to typ psa, ktorý je s každým kamarát. Vo svojej podstate cudzích ľudí nemusí, hoci sa ich pri správnej socializácií naučí akceptovať. Ale pániček bude vždy pániček. Ideálne iba jeden. Vyberie si jedného člena rodiny, a toho považuje za svojho hlavného pána. Pre toho spraví najviac. Dina nebola so mnou hneď kamarátka. Bola som pre ňu cudzia, mala spočiatku odstup, bála sa ma. V priebehu dvoch-troch dní som si získala jej dôveru. Zo zakríknutého klbka, splývajúceho v prítmí s čiernou rohožkou pred dverami, sa čoskoro stala malá dračica, bytosť plná energia, supermanka (teda superpeska).

Spoznávaním Diny spoznávam u nás vzácne a málo známe plemeno mudi aj všeobecne, a snažím sa o ňom čo najviac dozvedieť aj cez internet, aj keď informácií o ňom je dosť málo. Svojou čulosťou, energickosťou a určitou živelnosťou mi v niečom trochu pripomína našich huskyov, ale je to ovčiak telom a dušou. Hodil by sa aj na športovú kynológiu, o handru sa preťahuje a skáče za ňou do vzduchu s nadšením malinoisa. Mudi sa často využíva aj na agility, dogdancing, či ako aktívny člen rodiny. Dina je ešte len šteňa, ale vidím, že to nebude len tak hocijaký pes.

 

Hmotnosť: cca 4 kg

Prvé háranie: .....

Aktivity: .....

Obľúbené jedlo: všetko

 

Rodičia:

matka: čierna

otec: Betyár, hnedý

 

 

****************************

 

Akcie, ktorých sa Dina zúčastnila:


P.č.    Akcia    Dátum    Hodnotenie
1.     -

 

 

Ako Dina rastie:


17. 12. 2021: 2,9 kg


 

Dina šteňa:

3 mesiace

4 a pol mesiacov

6 mesiacov