Novinky

r. 2022:

 

06. 06. 2022 - Niektoré veci nepotrebujú slová.

 

 

14. 03. 2022 - Zimu sme prežili. Najteplejším dňom tohto roka bol zatiaľ tuším prvý január, kedy bolo 13 alebo 14 stupňov nad nulou. Krásny novoročný darček. Teraz sa pomaličky prediera k svojmu žezlu opäť jar. Noci bývajú ešte mrazivé, dni sú slnečné a veterné. Taký typický marec, po nociach by som povedala, že kľudne aj nejaký iný, zimnejší mesiac. Ale zima už má asi konečnú, lebo už krásne kvitnú bahniatka aj snežienky.

18. februára sa nám narodili šteniatka a 24. februára prvé tohtoročné jahňa. Pomaly sa rozchádzam a rozbehávam po zime a po chorobe. Aj psy a mačky si vychutnávajú slnečné lúče, je vidno, ako bažia po hrejivých dotykoch slnka fyzicky aj duševne. Nech nám Hospodin požehná pokoja v duši a hojnosti.

 

 

r. 2021:

 

31. 12. 2021 - Do konca tohto roka už neostáva veľa. Rok 2021 bol pre nás rokom niekoľkých zmien, a tiež aj rokom mačacím, pretože sa nám do cesty priplietlo viacero nových mačiek. Najprv sa u nás narodili tri neplánované mačiatka. Potom k nám do senníka priniesla cudzia mačka šesť mačiatok. Potom sa k nám do domu dobyl Muro 1, ktorý sa proste v jedno ráno posadil pred našu bránu, začal mňaukať, a hoci som sa ho pokúšala odniesť, zakaždým sa vrátil, ba ešte ma aj predbehol, a pred bránou bol prvý, s neoblomným rozhodnutím, že on chce u nás bývať a bodka. Za bránou na neho číhal sibírsky husky, ktorý by z neho v sekunde urobil handričku, takže som huskynu najprv zavrela, a potom som Murovi 1 k nám otvorila dvere, a dala ho k ostatným mačkám. A potom sa ešte u nás na pozemku objavili tri odrastenejšie tigrované mačiatka, z ktorých jedno sa rozhodlo, že bude u nás bývať, a tiež bodka, a tak sme získali aj Mura 2.

Okrem mačiek sme začali na jar chovať japonské prepeličky, a koncom jesene sme si kúpili andulky. Čo ma občas zabolí, že sme predali naše štyri quessantské ovečky, a kúpili sme si namiesto nich dve veľké, ale verím, že sa časom vrátim aj k svojim obľúbeným malým, ubékaným quessantkám. A ešte sme sa aj sťahovali, a pribudli k nám do svorky dva nové psy. Celkom fajn rok :).

Na akciách sme boli na troch, a to na jednom seminári, na jednej orieškiáde a na jedných canicrossových pretekoch, kde som si ja zabehala, a Tonko zakolobežkoval. Vzhľadom na stav jeho kolien, možno aj poslednýkrát, ale človek nikdy nevie. Nejako to tak máme v sebe my ľudia nastavené, že si s odstupom času zväčša pamätáme len tie dobré veci. Tak povedzme, že rok 2021 nebol najhorší, a do tretice bodka.

Zima tento rok začala na pomery juhozápadného Slovenska veľmi skoro. Okolo 25. - 27. 11. som videla odlietať toľko kŕdľov divých husí, ako ešte nikdy. Jedným aj druhým smerom. Trochu som pocítila obavy, čo nás to čaká za zimu, a ona skoro na to aj prišla. 03. 12. som ešte robila psom pekné, jesenné fotky, a 05. 12. napadol sneh, že sme mohli vytiahnuť sánky a zapriahnuť huskyny. A odvtedy ešte párkrát nasnežilo, čo za posledné roky u nás nebývalo zvykom, pretože snežievalo vždy až tak v januári. Keďže zima prišla tak skoro, tak možno aj skoro odíde, vôbec by som sa nehnevala.

Prajem všetkým všetko dobré do Nového roka 2022.

 

 

18. 06. 2021 - Trochu nás trápia teplá. Ešte aj večer o deviatej býva okolo 25 stupňov, a ráno o piatej okolo 20, alebo tesne pod 20. Snažím sa vstávať čím skôr, aby som sa ráno mohla nadýchať trocha sviežeho vzduchu, a ísť si na krátko zabehať či prejsť sa. Hafani majú teraz intenzívne obdobie pĺznutia, tak ich vyčesávam, a vyčesané chlpy si odkladám do vriec, aby som mohla poslať srsť jednej pani priadke, ktorá by nám z nej spriadla vlnu, a niečo uštrikovala.

Donedávna som sa starala o štrnásť mačiek. Z toho päť našich stálych, tri naše mačiatka, a šesť mačiatok nám doniesla do senníka cudzia mačka, ktorá zmizla, tak sme sa ich ujali, trochu sme ich vychovali, a dali na ne inzerát. Včera odišlo do nového domova prvé mačiatko, dnes ďalšie dve. Dala som im názov "mačiatka zo senníka". Zdá sa, že onedlho budú mať všetky svojich majiteľov.

Máme aj ďalší krásny ovčí prírastok. 16. 06. sa našej ovečke Nutellke narodila malá jahnička. Pekná hnedá, ako jej mama aj otec. Otca barana už doma nemáme, toho sme pred pár mesiacmi predali, lebo bol dosť agresívny trkač, hlavne malých detí, čo bolo dosť nebezpečné. Obe jeho u nás narodené jahniatka sú našťastie ovečky. Okrem toho máme už pár týždňov aj novú bielu ovečku Cilku, ktorá je kombinácia lakonky s východofrízskou ovcou.

So psíkmi teraz kvôli teplám toho robíme pomenej. S kóliami sa snažím venovať viac tréningom pasenia, ale Clio je žiaľ čím ďalej, tým viac vlažnejší, a Fida hoci má záujem, tak je veľmi jemná a submisívna, takže nejaké nadupané to zatiaľ nie je :-).

Prajeme všetkým krásne leto.

 

 

08. 05. 2021 - Apríl nás trochu potrápil zmenami počasia v štýle slnko-vietor-dážď-sneh-krúpy-slnko s intervalmi vystriedaní všetkých týchto možností v priebehu niekoľkých minút. Ale aj tak sme ho prežili celkom pekne. Boh požehnáva naše chovateľské zámery, a tak sa momentálne tešíme z viacerých vrhov králikov, a tiež z mačiatok a dnes narodeného jahniatka. Okrem toho sme nedávno dostali mladé japonské prepelice, tak už máme aj takých malých operencov.

S Lunkou sme boli na pár túrach, ale z časových aj duševných dôvodov chodievame v poslednej dobe skôr behať. Či pri chôdzi, či pri behu, obdivujeme krásy prírody a ďakujeme Bohu za všetky možnosti, ktoré máme.

 

 

25. 02. 2021 - Zjarnieva sa.

 

 

22. 01. 2021 - heart

 

 

r. 2020:

 

26. 12. 2020 - Jeseň nám už odišla, pristúpila zima. Čakám ako každý rok, čímže prekvapí ma?

 

 

19. 09. 2020 - "Ale keď príde to, čo je dokonalé, prestane, čo je len čiastočné." (1Kor, 13)

 

 

15. 09. 2020 - Tohtoročné leto bolo krásne. Skôr studenšie než veľmi horúce, príjemné, plné pekných okamihov a zážitkov. Aj dnes sme mali byť pôvodne na orieškiáde v Galante, ale keďže sa letu akosi nechce odísť, a dnešná denná teplota je okolo 31 stupňov C, tak sme radšej nešli. Už mi z tepla takmer dvakrát umrelo zvieratko na prehriatie, tak nevidím dôvod trápiť psíka aj nás. Nebolo by to "v duchu a v pravde".

Toto leto som sa po dlhej dobe vybrala opäť na oficiálny dogtrekking, avšak úplne som ho pohnojila, keďže som po hodine a štvrť zistila, že idem úplne zle, a že som sa vybrala zlým smerom len kúštik od miesta štartu, takže moja časová strata bola dve a pol hodiny. Bola som zo seba sklamaná, a tak som sa rozhodla závod ukončiť, pretože som nemala psychickú silu začať trasu odznova, prísť ako úplne posledná, skúšať to znova, a navyše začalo pršať, tak som to radšej vzdala. Ale v duchu motta "Zkusil jsi to. Selhal jsi. To není důležité. Zkus to znovu. Selži znovu. Selži lépe." (Samuel Beckett) som dlho nesmútila. Podobne ako na canicrossových pretekoch v Kuchyni a v Doľanoch, na ktorých mala Luna svoju súťažnú premiéru. V máji či v júni sme spolu začali trénovať, a chodievali sme si zabehať celé leto skoro ráno, kým bolo príjemne chladnejšie. Ľúbim tie chladné, osviežujúce letné rána. Aj tieto skoré jesenné, keď sa nad poľami drží nádherný hmlistý opar, taký krásny, pokojný a lenivý.

Pre teplá cez deň sme na žiadnej dlhšej dogtrekkingovej túre neboli, iba na jednej takej stredne dlhej na Čachtický hrad, kam sme sa vybrali zo Šípkového cez kopček s pekným výhľadom Veľký Plešivec. Taktiež s Lunou, keďže je to pre túto etapu života môj jediný schopný ťahajúci pes. Thassko, ktorý so mnou veľa nachodil, a rád sa kochal výhľadmi z kopcov, už také dlhšie trasy chodiť nemôže, lebo už má svoj vek, a od začiatku roka s tým spojené určité problémy s nohami. Tulla mala taktiež svoje zdravotné problémy, takže sa musí fyzicky šetriť.

To detské v mojej duši si želá, aby sa leto nikdy neskončilo. Je také pekné, jednoduché, nekomplikované. Reálnejšie si želám peknú, farebnú jeseň a veľmi miernu, čo najkratšiu zimu.

 

 

19. 06. 2020 - Čas plynie. Už sme mali tento mesiac aj teploty nad 30 stupňov C, a teraz sa vrátili také mierne nad 20 stupňov. Kosíme, sušíme seno, občas nám niečo zmokne. Zber jahôd pomaly končí. Tento rok som varila aj špeciálny džem so zvýšeným obsahom mačacích chlpov. Nechtiac. Ten asi radšej rozdávať nebudem. V poštovej schránke sa nám zahniezdili vtáčiky. Myslím, že sa jedná o žltochvosta domového. Najprv som sa čudovala, aký chumaj nám do schránky strčil seno, a prečo. Keď som nazrela dnu, zistila som, že si tam vtáčiky stavajú hniezdo. Najprv bolo prázdne. Potom doň zniesla samička pár vajíčok. Nevidela som presne, koľko. Potom na nich sedela. A potom prišli na svet vtáčatá. Dnes majú už otvorené oči, a pravidelne otvárajú päť hladných zobáčikov. Rodičia ich poctivo chodia kŕmiť. A my zas kŕmime a liečime malú Fionku. To je mačička, ktorú sme našli 12. 06. 2020 pri stanici v Báhoni. Smutné je, že mala svoje chovateľky, ktorým však na veľmi zlom zdravotnom stave a podvýžive jej a jej súrodencov nijako nezáležalo. Verím, že sa nám ju podarí vyliečiť a vypiplať. Zatiaľ je v našej malej domácej karanténe. Pri písaní týchto viet mi pradie na kolenách, a práve ma trochu poškrabala, keď som o nej začala písať. Zrejme, aby som si dala záležať na jej povesti. Veď o Fionke iba v dobrom. Prajeme príjemné leto!

 

 

 

17. 04. 2020 - Jar sa tento rok rodí krásne, postupne, žiaden ostrý prechod zo zimy priamo do leta. Stromy kvitnú, včely bzučia, rána bývajú chladné, a dni teplé. Všetky jarné akcie, na ktoré som sa tešila, boli pre momentálne koronavírové obmedzenia zrušené, prípadne presunuté na neskoršie termíny. Príroda je nám však našťastie rovnako otvorená ako doposiaľ, a tak nám nič nebráni vychutnávať si jej prúdenia a jej vône. Je veľmi sucho, tak musíme polievať záhradku. Od Bielej soboty 11. 04. máme dva nové prírastky. Ani psie, ani mačacie, ale ovčie. Fida sa pri nich ukázala ako dobrý ovčiarsky pes. Nikdy predtým pri ovciach nebola, ale keď som ich vypustila, tak vedela, čo má robiť. Je to krásne, keď má pes určitého plemena v sebe geneticky dané to, na čo bol vyšľachtený, a čo sa od neho po stáročia očakávalo. Takto by to malo byť, a možno až teraz som si plne uvedomila, čo to znamená, a aké je dôležité tieto vlastnosti upevňovať. Aby sibírsky husky s radosťou a spoľahlivo ťahal, čuvač strážil, a border kólia pásla. A keď chce niekto psíka iba na leňošenie, môže siahnuť po celej rade spoločenských plemien, vyšľachtených hlavne na to. To, čo majú psie plemená v sebe, je dedičstvo po našich predkoch. Generácie ľudí sa namakalo, aby z nich bolo to, čím sú. Tak to nekazme, a pristupujme k chovateľstvu s rozumom i srdcom. Prajeme vám krásnu jar!

 

 

20. 02. 2020 - Február je už v podstate taký jarný. Najteplejšie a najpríjemnejšie počasie sa spravilo rovno na prvého februára, kedy som si okolo obeda vykračovala s Thasskom v lese v krátkych rukávoch. Bola to krása, bolo nám veľmi teplo, slniečko hrialo, bezvetrie, no nádhera. Potom sa samozrejme ochladilo, a teraz je tak akurát, tak ako kedysi bývalo v marci. V noci už nemrzne, ráno už občas počujem spievať vtáčiky, slnko vychádza už oveľa skôr, pučia bahniatka, pomaličky sa to pripravuje na jar, na ktorú sa veľmi tešíme. Tento rok tu na západnom Slovensku ani nebola zima. Ja som tomu aj rada. Videla som fotky z pretekov psích záprahov zo Zuberca (Orava), a teda tam o sneh núdzu nemali (možno ešte stále nemajú). Iný kút, iné pomery. Asi by som nechcela, neviem... Dosť bolo o zime, radujme sa z toho, čo máme, lebo nemôžeme mať všetko. A jar, tú o chvíľu už mať budeme.

 

 

29. 01. 2020 - Zatiaľ máme zimu bez snehu, čo sa mne osobne páči, ale za to o ľad nemáme núdzu. Občas nám mrázik vyčarí nejaké malé umelecké diela, a to je potom radosť pozerať. Ale aj tak sa už teším na jar. Tullicu máme momentálne po trojnásobnej operácií, chvála Bohu sa zatiaľ dobre zotavuje. Len nie je s kým behati, ale človek nemôže mať všetko, a na tom ľade by to ani veľmi nešlo.

 

 

r. 2019:

 

23. 12. 2019 - Príjemné prežitie vianočných sviatkov a požehnaný Nový rok 2020!

 

 

06. 09. 2019 - Leto je za nami. Teda to astronomické ešte nie, ale to meteorologické už áno. Tento rok skončilo úplne krásne, veľkým skokom zároveň s koncom prázdnin a začiatkom školského roka. Žiadna postupná augustová bolesť z končiaceho sa leta sa nekonala. Prvého septembra sme ešte obchádzali priehrady v okolí, kam by sme sa šli okúpať, a druhého septembra už bolo ochladené asi o 17 stupňov. A začal školský rok.

Toto leto nám veľa dalo aj vzalo. Zažili sme veľa radosti aj bolesti. Bezstarostnosti i trápenia. Beznádeje, nádeje i ponaučenia. Pointa sa dá vyjadriť jednoznačne. Ak nemáme na prvom mieste Boha, tak, ako to má byť, a ako to On od nás chce, tak sa nám nemôže podariť nič, do čoho sa pustíme. A ak sa aj darí, tak je to len dočasné, ale plynutím času, vývojom udalostí a konečným dôsledkom prídeme na to, že keď sme Ho vynechali, tak sme prehrali. Že nemáme nič. Lebo On všetko dáva aj berie. A my môžeme len prosiť, veriť, dúfať a ďakovať. A ešte, že nie je dobré byť si niečím príliš istý. Lebo tá istota môže ticho a nenápadne viesť do prílišnej hrdosti, pýchy, do straty bdelosti, do nepozornosti. Keď si to uvedomíme, budeme chudobnejší o to, o čo sme prišli, ale aj o niečo bohatší. O poznanie. A za poznanie sa platí. Skúsenosť je neprenosná. Múdry človek sa ponaučí, hlupák si to zopakuje možno raz, možno niekoľkokrát. A možno nie hlupák, ale len človek s dlhším vedením. Jedno zvieratko mojou nepozornosťou a prílišnou istotu prišlo zbytočne o život, a jedno sa nám podarilo vďaka Bohu zachrániť, hoci som chvíľami nedúfala. Vďaka zbytočnej smrti nevinného tvora mi ostala diera v srdci, ale zároveň sa mi v myšlienkach rodí niečo nové, vďaka čomu možno pomôžem niekomu inému. Ďakujem Bohu za moju rodinu, za zdravie, aj za zvieratká.

Napriek tým stratám bolo toto leto príjemné. Príjemnejšie ako to minulé, lebo neboli až také horúčavy, a ak boli, trvali len chvíľu.

 

 

03. 06. 2019 - Máme za sebou najupršanejší máj, aký si kedy pamätám. Viac pršalo ako nepršalo, a miestami som si už začínala s trochou bujnej fantázie myslieť, že už nebude nikdy normálne počasie, lebo je to možno nejaký začiatok prvej fázy apokalypsy. Ale zdá sa, že to tak predsa len nebude. Jún nás privítal úplne zostra dennými teplotami s 30-timi stupňami Celzia. Z pršiplášťov môžeme ísť rovno do plaviek. Začali dozrievať jahody, lebo po tých dažďoch majú konečne dostatok slniečka a tepla. Tak varím džemy, a teším sa z krásnych jarných vôní agátu, bazy, ruží, klinčekov, pajazmínu, viniča... Včera som bola asi po mesiaci na kolobežke. Konečne nebolo blato. Ale sama bez psa, pretože s výnimkou skorého rána alebo neskoršieho večera je pre psy teraz lepšie nemať žiadnu námahu či pohyb naviac. Keď sa dá, tak si chodievame ráno zabehať s Tullou alebo Tajgou, a okrem toho máme obdobie vyčesávania psej srsti a fotenia vlčích makov :).

 

 

08. 05. 2019 - Tohtoročný máj je taký premenlivý, taký aprílový. Nenudíme sa. Vďaka starým rodičom a Tonkovi sme boli na niekoľkých pekných túrach, napr. v okolí Naháča a Dobrej Vody, Prievalov a Bukovej, na Vysokej a na hrade Korlátka, kam som sa chcela ísť pozrieť už dlhšie. Ale nevybrala som si najšťastnejší dátum, lebo okrem toho, že bol štátny sviatok, zvyšovala koncentráciu ľudí a horšiu priechodnosť aj okolnosť, že tam práve dnes niečo natáčali či filmovali. Ale to nevadí, cesta tam aj späť bola krásna a príjemná. Stretli sme aj malé, krásne diviačiatko, a jeho mamičku našťastie nie.

 

 

26. 03. 2019 - Zjarnievanie sa napokon úplne spomalilo. Od cca 20. 02. prakticky doteraz sme mali skôr taký pravý marcový čas s chladnejšími nocami, a ešte aj dňami, aj také menšie obdobie dažďa, tak myslím, že všetko je tak, ako má byť. Postupne sa po nedávnej chorobe trochu turisticky rozchádzam, a nezabúdam brať so sebou foťák, lebo teraz je príroda plná krásnych potešení očí i duše. Keďže je les už porastený hektármi medvedieho cesnaku, tak najbližších pár týždňov sa budeme živiť aj zdravým zeleným pestom.

 

 

19. 02. 2019 - Jar sa na svetlo sveta vôbec neprediera pomaly, ale rýchlo, drzo, ofenzívne. Prišla o pár týždňov skôr ako po minulé roky. Samozrejme, veľmi sa tešíme zo slniečka a zo suchého povrchu zemského, len sa tak v kútiku duše pýtam, či je takéto počasie v poriadku. Spod zeme už vyrazili tulipány, narcisy aj prvosienky, ruže vyháňajú nové zelené výhonky, a pri ťahaní kolobežky sa cez deň Tulla už prehrieva, takže namiesto "rovno" sa chce ísť radšej namočiť a napiť do potoka. Hafani, ležiac na betóne, vyhrievajú sa na príjemnom jarnom slniečku. V noci ešte mrzne, ráno mávame tak -3 a cez deň tak +13 stupňov. Ďakujem Bohu za dnešný krásny, slnečný deň, v ktorý sa mi podarilo ísť si zakolobežkovať, zabehať, aj sa prejsť. Vonku už stretávame mušky, osy, pavučinky babieho leta, a dnes sme začuli šušťať prvé tohtoročné jašteričky (alebo myšky?).

 

 

11. 02. 2019 - Včera som zo psa vybrala nášho prvého tohtoročného kliešťa. Stačí, že boli pár dní plusové teploty, zliezol sneh, a tie cudzopasné potvory nezaháľajú. Táto zima je taká, že napadne sneh, roztopí sa, napadne, roztopí, napadne... Uvidíme, či sa tentokrát roztopil už nastálo, alebo či ešte napadne. Ešte je len február, tak ešte nemožno kričať hop, hoci to už miestami vyzerá, že sa veľmi pomaly chystá spod zeme predrať na svetlo sveta jar. Nakoniec sa mi podarilo niekoľko pekných zimných fotiek. Psy a sneh, to je dobrá a vďačná kombinácia. 

 

 

13. 01. 2019 - Pred pár dňami nám výdatne nasnežilo, a včera a dnes sa to výdatne topilo pri plusových teplotách. Spravil sa pekný slnečný deň, i keď trochu veterný.

 

 

r. 2018:

 

27. 12. 2018 - Vianoce máme za sebou, a momentálne to u nás vyzerá na veľmi peknú zimu (rozumej bez snehu s teplotou okolo +8 stupňov). V lese aj na poľných cestách je blato po daždi a po roztopení sa bývalého snehu, ktorý sa udržal asi dva dni, takže na túto zimu by ho možno aj stačilo (aj keď také jednoduché to zas nebude). Keby blato obschlo alebo primrzlo, tak by sa dalo ísť na kolobežku, a ak sa tak nestane, tak si vystačíme s krátkymi dogtrekkingovými prechádzkami a s canicrossom. Tulla sa dostala vďaka pravidelným tréningom do veľmi dobrej kondície, už sa jej ani veľmi nechce chodiť, najradšej by klusala alebo behala. Je krásne vidieť, ako ju to teší. O pár dní nás čaká jedna veľmi nemilá udalosť, tak ako po každý rok - Silvester - presnejšie jeho spôsob oslavy delobuchmi, petardarmi a ohňostrojmi, s ktorými u nás v dedine začali obťažovať ešte pár dní pred Vianocami, a teraz je to zo dňa na deň horšie, až sa to na Silvestra vystupňuje niekoľkohodinovým nepretržitým burácaním. A potom sa na Nový rok ráno zobudíme do nádherného ticha. Nech to už máme všetci za sebou, hlavne je mi ľúto domácich zvierat aj poľnej zveri, ktorá si pri týchto pyromaniackych orgiách vytrpí každý rok svoje. Prajem pokoj v duši a všetko dobré do Nového roka vám aj vašim zvieratkám!

 

 

13. 10. 2018 - Dnes sme mali exkluzívnu návštevu. Prišiel nás pozrieť Ozzie (Altaj) so svojou paničkou.

 

 

 

06. 10. 2018 - Najkrajšie obdobie v roku už ukazuje svoje farby. Bolo nám dopriate krásne babie leto s rannými teplotami akurát vhodnými na príjemné tréningy na kolobežke.

 

 

24. 08. 2018 - August nás trochu potrápil teplotami okolo 33-35 stupňov a veľkým suchom. Dnes je prvý deň, čo sa trochu ochladilo, a hneď sa lepšie dýcha. Na niektorých stromoch už začína žltnúť alebo červenieť lístie, a stmieva sa už okolo 20 hodiny, no ešte stále pre tie teploty necítiť pomaly sa prikrádajúcu jeseň. Ale už sa to blíži každým dňom, ten pocit zároveň úľavy, a zároveň aj smútku, že končí niečo pekné a bezstarostné, a že príde čas, kedy už nebude stále pekné počasie, bude sa treba teplejšie obliekať, kúriť, a bude skoro tma. Kým sa to stane, treba si ešte vychutnať, čo sa dá, napríklad šťavnaté paradajky, hrozno a broskyne, ktorých je tento rok veľa. A samozrejme aj prechádzky prírodou, ktoré sa za posledné štyri týždne dali robiť len skoro ráno alebo neskôr večer. Ale už sa to čoskoro zmení.

 

 

03. 08. 2018 - Polovica letných prázdnin je za nami. Koniec júla a začiatok augusta nám pripravili horúce letné dni s dennými teplotami okolo 35-36 stupňov Celzia. Máme teda viac-menej takú nútenú pohybovú pauzu, aspoň čo sa týka pohybu so psami, a veru ani my v tomto teple nelámeme žiadne rekordy. Tento rok je zaujímavý tým, že príroda má zhruba 3-4 týždňový náskok vo vegetačnom období, takže všetko kvitnutie a zber plodov sa udialo akosi rýchlo. Kedy tento rok vykvitli a odkvitli napr. pivónie, nemám ani potuchy. Kvety, ktoré inokedy zvykli kvitnúť tak od konca júla/od augusta vykvitli tento rok už v júni. Jahodový džem sme varili začiatkom mája, hoci minulý rok v máji jahody ešte len kvitli. Niektoré odrody hrozna máme zrelé už od polovice júla, a koncom júla som už našla niekoľko dozretých vlašských orechov (!). Úroda všetkého je tento rok veľmi bohatá, vďaka za ňu Hospodinovi. Zbierame ovocie v záhrade aj v prírode, a robíme z neho rôzne džemy, pre seba aj pre radosť blízkym. Občas ideme aspoň na nejaké kratšie psie stretnutie, napr. k vode.

 

 

11. 04. 2018 - Dnes hrad Ostrý Kameň s v postroji neťahajúcim, ale rád po skalách chodiacim Thassom.

 

 

02. 04. 2018 - Krásne výhľady cestou na krásny Geldek.

 

 

01. 04. 2018 - Prechádzka snežienkovým lesom na Slepý vrch.

 

 

24. 03. 2018 - Do kalendára akcií na r. 2018 som podopĺňala rôzne zaujímavé akcie. V apríli, a hlavne v máji, bude toho viacero. Dnes sme si urobili pekný výlet na Dobrú Vodu, a zasa raz som si uvedomila, aké sú tie naše Malé Karpaty krásne a rôznorodé, a tiež plné krásnych pamiatok, napríklad zrúcanín hradov a kláštorov. Les sa už znateľne prebúdza do jari, a zajtra skoro ráno sa mení čas na letný. Už by si s tými posunmi času ale mohli dať pokoj. Dnes sme videli aj naše prvé krásne tohtoročné motýle.

 

 

20. 03. 2018 - Naša stránka má od dnes nový názov. Je ním Pokoj v duši, resp. http://www.pokojvdusi.wbl.sk/.

 

11. 03. 2018 - Prišla jar. Rýchlo, naraz, ofenzívne. Ešte koncom februára nás navštívili mrazy s nočnými teplotami okolo mínus 10 - mínus 12 stupňov, potom bolo pár dní tak zimo-jarno, a potom 10. 03. 2018 sme si s Tullou pobehovali po lese v topiacom sa snehu, v krátkych rukávoch, pri teplote plus 14 stupňov. Vtáčiky vedeli, že to príde, lebo pár dní pred týmto veľkým oteplením už ráno začínali pospevovať, a tým vytvárať typickú jarnú atmosféru.

Ako prišla jar, zrazu je všade veľa ľudí. Vyrojili sa na ulicu, do záhrad, do prírody. Trošku mi je smutno za tou príjemnou samotou, ale čoskoro si zvyknem :).

 

 

01. 02. 2018 - Január je za nami. Ubehol celkom rýchlo a bol celkom zaujímavý. Aj zasnežený, a na záver taký jarný s +14 stupňami. Bolo to príjemné, hneď nás to vytiahlo do lesa na "jarnú" túričku. Ešte chvíľu, a už môžeme začať pomaly zime strihať meter. Aspoň dúfam :).

 

 

 

03. 01. 2018 - Nový rok sme začali pekne turisticky, a to krátkym, no veľmi príjemným výletom na Veľkú Homolu s kynologickým klubom J. Stolárika. Počasie momentálne veľmi nepraje mushingu ani canicrossu, ale to nevadí. Verím, že ešte bude neskôr veľa príležitostí. Za tých niekoľkokrát, čo sme s Tullou trénovali scootering, sa o poznanie zlepšila, hlavne čo sa týka sily ťahu. Pociťujú to aj moje kríže, keď dogtrekkujeme. Všetkým prajeme pokojný a požehnaný rok 2018.

 

 

r. 2017:

 

29. 11. 2017 - Dnes u nás napadol prvý sneh, zatiaľ len tenká vrstva. Šteniatka budú mať pozajtra šesť týždňov. Nadviazali už sociálne kontakty s celou našou svorkou. Všetky psy ich prijali dobre, až s takou dojemnou samozrejmosťou. A dnes sa zoznámili so svojim prvým snehom.

 

 

24. 10. 2017 - Máme šteniatka. heart

 

 

17. 10. 2017 - Takéto babie leto si ani nepamätám. Krásne, teplé (až moc), slnečné, farebné. Cez deň býva okolo 24 stupňov Celzia, v noci okolo 8, a rána bývajú preto často také krásne hmlisté. Čas ako stvorený na prechádzky, na trávenie času v prírode. Vďaka Bohu je nám dopriate si ho v nej teraz veľa užívať. Kedysi som si myslela, že najkrajším ročným obdobím je jar, ale už pred pár rokmi ma tak uchvátila jeseň, že tuším hrá u mňa prím. Tie farby sú tak krásne, že pri pohľade na ne mi plesá srdce, a vidím v tom umeleckom diele dokonalosť Božieho stvorenia. Aj vinohrad teraz hýri farbami, akoby Pán naň vylial svoju najpestrejšiu paletu.

Na jeseň sa konávajú aj rôzne psie akcie. Samozrejme sa nedá ísť na všetky, a tak sme boli zatiaľ aspoň na jednej, a to 30. 09. 2017 na Behu pre zdravie v Doľanoch. Pôvodne som mala súťažiť s Cliom v canicrosse, ale keďže som bola tesne po prechladnutí, tak som si akciu užila aspoň ako divák. Verím, že ešte bude veľa príležitostí si aj zabehať. Aspoň budeme mať viac natrénované.

 

 

25. 09. 2017 - Je tu opäť ten krásny jesenný čas s omamnými rannými hmlami nad poľami a kopcami, ktoré rozpustia až niekedy pred obedom slnečné lúče, a večer prichádza čím ďalej, tým skôr. Za posledných pár dní bolo hojne dažďa, a tak si od včera konečne zasa užívame slniečko. V povetrí poletujú dlhé, hrubé pavučiny babieho leta, a vždy keď sa dá, tak si užívame tieto príjemné chvíle na prechádzkach. S Cliom som začala trochu trénovať canicross. Nie je to nič prevratné, ale na spaľovanie kalórií dobré :). Je tu i čas zberu orechov, pri ktorom nám asistujú aj hafani. A samozrejme si dajú aj hrozno cheeky.

 

 

24. 08. 2017 - Leto sa pomaly končí. Alebo rýchlo? Ťažko povedať. Ako každý rok o takomto čase, august už prináša tiché, viac či menej nápadné jesenné posolstvo v podobe chladných nocí, žltnúceho lístia na stromoch, obrobených polí, ktoré do posledného zrnka odovzdali ľuďom úrodu a takej akejsi bolesti na duši, že sa končia prázdniny, že sa skracujú dni, a že prichádza niečo iné, menej bezstarostné. Ako sa schladzuje, tak ma to opäť viac ťahá do lesa, keďže k vode sa už nedá. S nadšením a dúfaním si plánujem turistické trasy, a verím a dúfam, že bude pekná a farebná jeseň.

 

 

09. 06. 2017 - Plavecká sezóna zahájená!

 

 

23. 05. 2017 - Je tu opäť ten čas, keď je vzduch prevoňaný kvitnúcimi kvetmi agátu, bazy a ruží. Žltá repka na poliach postupne odkvitá, na viniči je plno malých zelených bobuliek, a všetko zelené krásne rýchlo rastie. Je teplo, tak na prechádzky chodievame hlavne večer, a turistika hrá momentálne druhé husle za prácou v záhrade. Psy zhadzujú zimnú srsť, pričom v tejto disciplíne vedie Tulla, a na druhom mieste je Thasso. Náš najstarší pes Dino bude mať onedlho desať rokov.

  

 

 

19. 04. 2017 - Tohtoročný apríl sa vôbec nemusí urážať za prívlastok bláznivý, čo sa týka počasia. Ochladilo sa o dvadsať stupňov. Momentálne je tak plus tri, fúka silný vietor, padá mokrý sneh alebo dážď so snehom. Predvčerom bolo ešte fajn, tak sme si urobili výlet na Vápennú (na ktorom sme aj zmokli, aj nás vysušil vietor, aj sme si užili slniečko, aj jemné mrholenie). Thasso ma sám od seba viedol po značke a kochal sa krásnymi výhľadmi, ba priam ich sám vyhľadával. Taký je to pes :).

 

 

05. 04. 2017 - Máme za sebou posun na letný čas, na ktorý sme si po pár dňoch zvykli. Poriadne sa oteplilo, akoby taká pravá jar trvala len chvíľu, a potom by zrazu prišlo do leta. Cez deň býva okolo 25 stupňov C. Ovocné stromy rýchlo rozkvitli a už aj pomaly odkvitajú, a tiež narcisy, tulipány, hyacinty, snežienky, modrice... Les je plný medvedieho cesnaku, na stromoch sa zelenajú svieže mladé lístky, a večer je dlho svetlo. Huskyca Tullica drží zasa svoju jarno-letnú diétu. Úspornejšieho psa sme ešte nemali :-).

 

 

27. 02. 2017 - Zjarnilo sa. Máme za sebou pekný výlet v Smolenickom krase. Les sa pomaly začína zelenať, stromy pučia, kvitnú bahniatka.

 

 

22. 02. 2017 - Zdá sa, že prichodí jar. Ešte predvčerom sme sa so psom hrali na hladine zamrznutej priehrady, a už druhý deň je okolo +12 stupňov C, prší, svieti slnko, vanie teplý vietor, ktorý vysúša dážď, už nejaký ten týždeň spievajú vtáčiky a obloha sa mení na takú inú - jarnú. Táto zima bola dlhá a miestami nás aj trochu potrápila, ale hlavne potešila. Teším sa, keď zlezie v lese ľad, a keď sa už budú dať naplno objavovať nové chodníčky, či schádzať tie zaužívané.

 

 

04. 01. 2017 - Starý rok skončil, prišiel nový. Priniesol so sebou aj slniečko, aj sneh, a tiež rôzne plány, ktoré by sme počas neho chceli uskutočniť. Veríme, že naše plány budú požehnané, a prajeme všetkým čitateľom našej stránky všetko dobré a pokoj v duši.

 

 

r. 2016:

 

10. 10. 2016 - Prišla jeseň, máme za sebou sťahovanie, a kopec roboty ešte pred sebou. Tulla včera dovŕšila jeden rok. Dni sú teraz príjemne chladné, ako stvorené na prechádzky a na jesenné sadenie v záhrade.

   

 

 

04. 09. 2016 - Tullica sa nám začala minulý týždeň prvýkrát hárať. Psy to zvládajú celkom statočne. Včera som na stránku pridala článok o plemene sibírsky husky. Dnes sme boli s Cliom a Dinkom na prechádzke a našli sme veľa liečivých byliniek, až som bola prekvapená. Domov sme si zobrali len mätu, materinu dúšku a šalviu, ale videli sme toho oveľa viac. Teraz kvitne aj vratič, divozel, rebríček, betonika, ihlica, skorocel, horčiak, oman, čakanka...

 

 

28. 07. 2016 - Je po žatve. Dnes pod mrakom a horúco. O nejaký čas pridám na stránku obšírnejšie články o plemenách sibírsky husky a krátkosrstá kólia, ktoré budú vychádzať hlavne z našich osobných skúseností. Články sú už do veľkej miery napísané, ale momentálne nemôžem pokračovať v ich dopísaní a skompletizovaní, tak zatiaľ aspoň kde-tu zbieram ďalší a ďalší zážitok, a verím, že články či príhody v nich obsiahnuté budú stáť za to.

 

 

24. 06. 2016 - Leto nás privítalo tak, ako sa patrí, a to tropickými horúčavami. Momentálne jediné, čo sa dá robiť, je plávanie a chladenie sa v jazere, alebo minimálne niekde v tieni. Lepší vzduch je až v noci. A letné noci sú krásne, a majú svoju moc. Keď sa ideme neskoro večer prejsť, na cestu nám svieti zlatistý mesiac, je bezvetrie alebo vanie len ľahučký vánok, všetko je presiaknuté prekrásnou vlažnou vôňou dozrievajúceho obilia, potoka, zeme, života... Načúvam so zvláštnym plesaním v srdci kŕkaniu žiab, pískaniu kuvika a cvrlikaniu cvrčkov, z húštiny lemujúcej chodník sa vynárajú zelené svetielka svätojánskych mušiek, ktoré sa znenazdajky zapália, a potom zasa zhasnú, občas preletí netopier alebo aj sova. Všetko je to také krásne, a cítim z toho takú plnosť života, a znova a znova obdivujem Božie dielo a ten dokonalý systém, v ktorom to všetko funguje. V noci sú mi najkrajšou piesňou kŕkanie žiab a cvrlikanie cvrčkov, a potom cez deň sa kochám v šušťaní rákosia a vetra v korunách topoľov, a obdivujem žlté polia s obilnými klasmi či makom. A uvedomujem si, že hoci bol pred pár dňami prvý letný deň, tak že sa dni začínajú pomaly skracovať, a že prvý letný deň je vlastne tým pádom tak trochu koncom, nie iba začiatkom. A že teraz je všetko na vrchole svojej krásy, slávy a plodnosti, a že o chvíľu všetky tie plody dozrejú a budú odovzdané a pozberané, a potom pôjde všetko zas na svoj odpočinok, až kým nepríde jar.

Takže si užívame leto, chodíme plávať so psíkmi, a pomaly sa pripravujeme na niečo veľké, čo ešte len príde, na nejaké životné zmeny, ktorých sa hádam netreba báť, ale ich treba prijať ako súčasť životného kolobehu.

 

 

 

08. 06. 2016 - Plávacia sezóna zahájená! Dnes sa prvýkrát kúpala aj panička.

 

 

07. 06. 2016 - Dnes má náš Dino deväť rokov. Teda pravdepodobne dnes. Prajeme mu veľa zdravíčka!

Boli sme na troch orieškiádach. 21. 05. na Ivanskej packe, 28. 05. na DogDays a 04. 06. na Dog show "na Hawaii". Na Ivanskej packe získal Dino krásne 1. miesto v kategórií veterán, na ostatných dvoch akciách sme sa neumiestnili. Naša biela vlčica bude mať o dva dni osem mesiacov, a už to trošku vyzerá tak, že sa pomaly blíži do puberty. Vonku akosi horšie počuje a pod. :-).

S Cliom sme boli na agát, a potom sme varili voňavý agátový med. Ešte predtým v apríli a v máji sme varili púpavový a bazový, takže máme čo rozdávať a dávať do čaju cheeky.

 

 

14. 05. 2016 - Dnes to spočiatku vyzeralo biedne. Od rána silno pršalo, takže na turistickú akciu Hasprunská 50-tka sme nešli. Bola som skeptická a v nepohode, aj z počasia, aj z iných vecí. A potom to prišlo. Po daždi vyšlo slnko, a navečer sa spravil krásny deň, aj keď ešte pred pár hodinami vyzerali poveternostné okolnosti beznádejne. Nakoniec sme si užili krásnu dogtrekkingovú prechádzku. Opäť som sa raz presvedčila, že keď upadáme do skepsy či beznádeje, a keď máme pocit, že nič sa nedarí, nehýbe či nevychádza, tak práve vtedy sa tam hore na niečom pracuje, a práve vtedy chystá Boh pre nás niečo veľké, krásne či dobré. Musíme veriť a učiť sa trpezlivosti.

 

 

11. 05. 2016 - Tullka mala sedem mesiacov. Včera si po prvýkrát vyskúšala na krátkej trase postroj a trochu dogtrekkovania. Ťahanie jej išlo skvele, mala som z nej radosť. Už aby mala rok, a mohli sme si spolu fičať :). Inak už rozkvitla baza aj agáty, odkvitá orgován, na čerešniach sú už malé zelené plody, a život ide svojim tempom ďalej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23. 04. 2016 - Aktualizovala som Kalendár akcií na r. 2016. Túto jar sa to len tak hemží rôznymi fajn psími či turistickými akciami.

 

 

12. 04. 2016 - Tullica je opica, malá biela huskyca, tvrdohlavá mulica. Nechcela sa ona fotiť v týchto krásnych modriciach. Vraj sa jej to netýka, "Zostaň!" sa jej dotýka, a tak som v nich fotila aspoň nášho Dinčíka.

  

 

 

17. 03. 2016 - Rozjarnieva sa. Sezóna kliešťov už začala, tak psy dnes dostali antiparazitálne obojky. Už to pučí, kvitne, ozelenieva."V sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08. 02. 2016 - Pekné, takmer jarné počasie pokračuje. Thasso má nový, väčší ruksak (nosič), ktorý sa mu ale zatiaľ veľmi nosiť nechce :). Boli sme s Tullou na Husky gang meetingu v Bratislave v príjemnej spoločnosti sibírskych huskyov.

 

     

 

 

 

 

05. 02. 2016 - Včera sa havrany správali, ako keby sa už lúčili. Ako keby sa dohadovali na odlete, pretože sa už končí zima. Racionálne sa zdá byť na to ešte priskoro, ale ich správanie bolo ako pred odletom. Som zvedavá, ako to dopadne, či je zime už koniec, alebo ešte nie. Veľmi si vážim prírodu, mám ju rada, pozorujem ju, cítim sa byť s ňou spätá. A veľmi ma teší, keď môžem pozorovať rôzne prírodné deje, napr. prílet a odlet vtákov, či len obyčajný let alebo presun. Príroda je veľmi múdra a krásna. Je to Božie dielo.

 

 

 

14. 01. 2016 - Túto stránku som založila 31. 12. 2015 vo večerných hodinách. Dnešným dňom ju možno považovať za dokončenú, keďže dnes som na ňu dopísala, resp. dokopírovala zo svojej bývalej stránky všetko, čo som uznala za vhodné. Ešte ma čaká donahrávanie nejakých fotiek do fotogalérií, postupne by som rada aktualizovala kalendár akcií na r. 2016, a tak rôzne, podľa potreby. Tak dúfam, že sa bude nová stránka páčiť.