Manuál k mačiatku
Vážený nový majiteľ mačiatka!
Stali ste sa majiteľom mačiatka nórskej lesnej mačky, krásneho polodlhosrstého prírodného plemena, ktoré sa dúfam stane plnohodnotným členom Vašej rodiny, a z ktorého sa budete tešiť možno aj 15-20 rokov.
Mačiatko k Vám od nás odchádza riadne zaočkované, odčervené, začipované, s veterinárnym preukazom alebo pet passportom, je socializované na ľudí a na iné mačky, je naučené chodiť na potrebu na mačaciu toaletu a brúsiť si pazúriky na mačacom škrabadle. Taktiež sme ho už párkrát česali, i keď to jeho srsť ešte nevyžaduje, ale už v tomto veku si na tento proces musí zvykať a bude dobré, ak v tom aj Vy budete pokračovať.
Do našich mačiatok sme my, ich chovatelia, dali všetku lásku a starostlivosť, akej sme boli schopní, kŕmili sme ho kvalitnou stravou, a snažili sme sa im čo najviac venovať, no napriek tomuto všetkému Vy ako nový majiteľ musíte počítať s tým, že mačiatko sa nebude hneď v prvý deň príchodu k Vám domov správať úplne nebojácne.
Zmena domova a odchod od známych vecí je pre mačku vždy šok, pre mačiatko samozrejme tiež, keďže odberom od chovateľa sa odoberie z jediného jemu doposiaľ známeho sveta, a príde niekam, kde to bude pre neho úplne cudzie ako na inej planéte. Vy budete spočiatku pre neho cudzinci, ktorým nebude hneď dôverovať, lebo Vás nebude poznať, budú okolo neho samé neznáme pachy, zvuky, cudzí ľudia a možno aj cudzie zvieratá.
Aby sa mačiatko cez toto všetko čím skôr prenieslo, aby sa aklimatizovalo, a aby pochopilo, že toto je jeho nový svet, kam patrí, aby sa osmelilo a začalo Vás mať rado, ľúbiť Vás a vyhľadávať kontakt s Vami a Vašu blízkosť, k tomuto všetkému je potrebná Vaša trpezlivosť a spolupráca.
Najhoršie sú pre mačiatko cca prvé tri dni, pričom celý prvý týždeň je taký oťukávaco-zoznamovací pre neho aj pre Vás. Majte s novým členom rodiny trpezlivosť, nerobte okolo neho chaos, hluk či nejaké prehnané emócie, lebo mačiatko potrebuje čas a pokoj, aby si zvyklo. Najlepšie urobíte, keď ho po príchode do nového domova necháte samé v miestnosti, kde bude mať záchodík s podstielkou, misku s vodou, misku s granulkami, škrabadlo a nejakú hračku. Môžete mu ukázať, kde má vykonávať potrebu tak, že ho položíte do záchodíka, chytíte mu labku a pohrabete mu ňou v podstielke, aby pochopilo, že práve tam je ten sypký materiál, na aký je zvyknuté, do ktorého bude robiť potrebu.
Mačiatko sa prvých pár dní v novom domove bude pravdepodobne báť, môže mať tendencie sa schovávať či už za alebo pod nábytok, a iba potajomky Vás sledovať. Pravdepodobne bude pred Vami utekať, a nebude mať odvahu sa dať hladkať či mať s Vami nejaký bližší kontakt. Toto prosím akceptujte, a doprajte mu čas s úplným kľudom na duši. Nestresujte zvieratko napríklad naháňaním, utekaním za ním, detským krikom či plačom smerovaným priamo na neho, nevyťahujte ho na silu spoza alebo spod nábytku, ale nechajte ho v jeho skýši, kde sa cíti bezpečne. Ideálne je, mačičku si prvých pár dní nevšímať, nemeniť kvôli nej svoj režim, ale sa tváriť, ako by v domácnosti ani nebola. Mačička o pár dní zistí, že je všetko tak, ako má byť, že nie je do ničoho tlačená ani nútená, a sama čoskoro pocíti potrebu vydať sa na prieskumy, ovoňať a vyskúšať nové veci, ísť sa pozrieť, čo sa kde nachádza a nakontaktovať sa na nového pánička.
Mačička by sa mala osmeliť zhruba v priebehu prvého týždňa, pričom potom by to už malo byť stále iba lepšie a lepšie. Vy buďte prosím trpezlivý, mačička Vám to potom niekoľkonásobne vráti. O pár týždňov sa Vám stane dobrým kamarátom a parťákom, a vytvorí si k Vám puto, pretože pochopí, že Vy ste jej nový milujúci majiteľ, a Váš byt alebo dom je jej nový domov.
Čiže pekne pomaličky, s rozumným prístupom a bez nátlaku. Aj každá naša mačička si tým prešla, je to niečo úplne prirodzené, čo k zadováženiu si nového zvieratka prvých pár dní jednoducho patrí.
Mačiatko bolo u nás zvyknuté chodiť do záchodíka s prírodnou hrudkujúcou podstielkou Zverlit. Zverlit patrí u nás na Slovensku medzi vôbec najdostupnejšie podstielky (dostať ho kúpiť v chovateľských potrebách, v hypermarketoch, na výstavách, na internete), takže ja osobne Vám odporúčam kupovať túto podstielku, ale keby ste chceli prejsť na inú, napr. na silikónovú, tak je to samozrejme možné. Mačiatko naučíte na novú podstielku najlepšie tak, že ju budete postupne vo zvyšujúcom sa pomere primiešavať do podstielky, na ktorú bolo zvyknuté pôvodne.
Čo sa týka záchodíka, je možné použiť otvorený alebo krytý, naše mačiatka sú zvyknuté na oba typy. Zvoľte radšej kúpu väčšieho záchodíka s vyšším dnom. Ak máte záchodík krytý, tak na prvých pár dní, čo bude mačička v novom domove, odporúčam dvierka demontovať, alebo ich ponechať otvorené prilepením lepiacou páskou alebo špagátikom o nejaký predmet za záchodíkom. Urobíte ho tak preň ľahšie dostupným v cudzom prostredí.
Tiež je potrebné zadovážiť si lopatku na vyberanie hrudiek zo záchodíka. Hrudky vyberáme každý deň, a čistú podstielku dosypávame podľa potreby. Všetku podstielku vymeníme, vyhodíme, záchodík umyjeme, vydezinfikujeme, dobre opláchneme a nasypeme komplet novú podstielku podľa potreby, obyčajne cca raz za 2-3 mesiace.
Čo sa týka kŕmenia, mačiatka od nás sú zvyknuté na tieto štyri druhy stravy: granule, konzervy, surové mäso, varené mäso. Z granúl Vám odporúčam kvalitnejšie značky, napr.: Purizon, Taste of the Wild, Wild Freedom, Porta 21, Applaws, Bio Mill, Orijen a pod. Určite neodporúčam nekvalitné granule, ktoré obsahujú rastlinný a živočíšny odpad z výroby a veľa konzervantov a umelých farbív. Medzi tieto nekvalitné značky patria napr. Tesco granule, Jednota Coop granule, ale napr. aj Kitekat či Whiskas.
Keď sa budete rozhodovať pre značku granúl, tak nedajte ani na reklamu, ani na lákavý obal, ale prečítajte si pozorne ich zloženie. Dobré granule sú také, ktorých zloženie začína slovami ako čerstvé mäso, sušené mäso alebo mrazené mäso, potom o niečo menej kvalitné sú tie, ktorých zloženie začína slovami mäsokostná múčka, a úplne najhoršie sú tie, kde nájdete na prvom mieste v zložení napr. vedľajšie produkty rastlinného alebo vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu. Dobré granule obsahujú čo najmenej obilnín. Zložky, ktoré by nemali byť v granulách pre mačky vôbec, alebo až na posledných miestach v zložení, sú napr. pšenica alebo sója.
Väčšina kamenných obchodov s chovateľskými potrebami nezvykne disponovať širokou ponukou krmív pre mačky, a žiaľ majú obyčajne na výber práve z tých nekvalitných ako Whiskas, Kitekat a pod. My objednávame granule a konzervy cez internet, pretože je tam široký výber, dajú kúpiť lacnejšie ako v kamenných predajniach, a pretože nemusíme kvôli tomu nikam cestovať. Veľmi dobré skúsenosti máme s týmto internetovým obchodom pre zvieratá: www.zoohit.sk.
Čo sa týka surového (aj vareného) mäsa, dávajte ho mačiatku vždy nakrájané na malé kúsky. Mačičke môžeme dávať napr. kuracie prsia, morčacie prsia, kuracie srdcia, žalúdky, pečienky, krky, hovädzie srdce, obličky, slabinu, pľúca, stehno... Bravčové mäso je treba vždy tepelne upraviť, pretože v surovom stave môže byť hostiteľom niektorých druhov parazitov či tzv. falošnej besnoty.
Sladkovodné ryby je potrebné dávať mačičke tiež iba tepelne upravené (a bez kostí), morské ryby sa môžu podávať aj surové (ideálne tiež bez kostí). Môžeme občas podať aj rybaciu konzervu určenú pre ľudí, napr. tuniaka vo vlastnej šťave. Toto ale nepodávame často, pretože obsahuje soľ, ktorej potrebu má zvierací organizmus oveľa nižšiu ako organizmus ľudský, a priveľa soli môže spôsobiť problémy s obličkami.
Mäso pre mačky možno kúpiť v mäsiarstve, v supermarketoch, hypermarketoch a pod., alebo aj objednať z internetového obchodu s BARF-om.
Mačiatko vo veku od 12 týždňov vyššie môžete kŕmiť 2-3 x denne. Ráno sme mačiatkam zvykli dávať granule, ktoré si chodili brať v priebehu celého dňa, a večer sme im dávali mäso alebo konzervu.
Mačiatko musí mať k dispozícií 24 hodín denne misku s pitnou vodou. Misky pre mačiatko odporúčame keramické, pretože sú ťažké, nepohybujú sa pri jedení mačiatku pred hlavou, a ľahko sa čistia. Vhodné sú ešte aj nerezové, a plastové sú vhodné najmenej, lebo sa v nich drží najviac baktérií.
Prvých pár dní po príchode do nového domova môže mať mačiatko riedku stolicu alebo zápchu, čo je úplne bežné, pretože je to spôsobené stresom z nového prostredia. Netreba robiť preto paniku, o pár dní sa to upraví. Niektoré mačky idú po zmene domova na potrebu až na druhý alebo na tretí deň, iné s touto vecou nemajú problém hneď od začiatku. Je to veľmi individuálne, a dalo by sa to prirovnať napr. k ľudskej problematike vyprázdňovania sa v cudzom prostredí napr. pri pobyte na dovolenke.
Mačičke je dobré často poskytovať kvetináč s nasadenou trávou alebo vyklíčeným obilím (jačmeň, ovos, pšenica), ktorých požieraním sa jej uľahčí vyzvracanie bezoárov (chuchvalcov vylízanej srsti zo žalúdka). Keď nájdete malú vyvracanú kôpku chlpov so žalúdočnými šťavami, tak sa neľakajte, je to normálne, a každá mačka to občas robí.
Naše mačiatka sú ideálne hlavne na chov vnútri v byte alebo v dome, keďže sa jedná o plemeno ušľachtilej mačky, ktoré nemôže žiť túlavým životom vidieckych mačiek, ktoré sú odkázané obyčajne hlavne samé na seba (a tým pádom dosť často nemávajú žiaľ dlhý život). Za istých okolností je možné mačičku púšťať aj von, pričom predtým musí byť samozrejme najprv riadne zvyknutá na svoj nový domov a na svojich nových majiteľov, mala by byť vykastrovaná, ošetrená proti vonkajším parazitom (blchy, kliešte), a mala by chodiť von najprv v prítomnosti majiteľa, aby si na nové prostredie a nové možnosti postupne zvykala. Keď si prinesiete mačiatko domov, nepúšťajte ho von hneď ani pod Vašim dozorom. Prvé cca tri týždne ho majte iba vnútri. Toto isté platí aj v prípade dospelých mačiek pri zmene domova alebo zmene zaužívaného spôsobu ubytovania.
Niektorí majitelia chodia venčiť mačičky na postroji a na vodítku, no nie každej mačke je to príjemné. Ak chcete, aby Vaša mačička chodievala aj von, a chcete mať úplnú istotu, že sa jej nič nestane, ideálnym riešením je dať jej spraviť dostatočne veľkú voliéru, v ktorej by mohla chodiť na slniečko, požierať trávu, chytať muchy, šplhať sa, či mať iný program.
Pokiaľ by ste chceli dať mačičke úplnú voľnosť, odporúčam tak spraviť iba v prípade uzatvoreného dvora, z ktorého sa nedá odísť, resp. dvora alebo záhrady ohradenej aspoň 180 cm betónovým plotom, po ktorom sa mačka nevie vyšplhať hore ako napr. po plote pletivovom.
Ak bývate v byte, je dobrým riešením umožniť mačičke výbeh na balkón, ktorý treba zabezpečiť sieťkou alebo pletivom proti vypadnutiu. Na balkóne môže mať mačička napr. škrabadlo, kmeň stromu, nejaké búdky, poličky a pod., a tak môže z neho bezpečne sledovať napríklad vtáky alebo okolie.
Všetky tieto opatrenia sú v záujme života, zdravia a bezpečnosti mačičky. Všetci často vídavame zrazené mačičky pri ceste či čítavame o rôznych zranených, zatúlaných či ukradnutých mačkách, takže určité opatrenia, ak nám na našom zvieratku záleží, sú na mieste.
Prajeme Vám veľa šťastia s Vašim novým miláčikom!
Miroslava Vicenová
P.S.: Rady a informácie obsiahnuté v tomto článku sa týkajú nielen nórskych lesných mačiatok, ale platia aj na akékoľvek iné mačiatka.