Charakteristika canicrossu

"Ten, kto sa pýta, prečo miluješ, sám nikdy nemiloval. Iba bežci a milenci vedia, prečo, ale nie sú schopní svoje vnútorné pocity popísať tým, ktorí stoja mimo." Joe Henderson

 

Športová kynologická disciplína canicross znamená bez so psom vo voľnej prírode. Čo sa týka psieho a ľudského výstroja, ten je taký istý ako na dogtrekking, t. j. postroj a vodítko alebo šnúra s amortizérom pre psa a bedrový pás alebo sedák pre človeka. Tiež nesmieme zabudnúť na vhodný odev a obuv.

Canicross je určený pre všetky zdravé psíky, ktoré baví beh a ťah dopredu. Na súťažných podujatiach sa pri tomto športe najčastejšie stretávame so severskými záprahovými plemenami a ich krížencami, ale výnimkou nie sú ani ovčiaky, psy typu bull, krížence od výmyslu sveta alebo aj malé plemená psíkov, napr. jack russel teriér, malý hladkosrstý pinč či japonský čin. Nie je dôležitá veľkosť ani plemenná príslušnosť, ale chuť bežať spolu so svojim pánom.

Canicross môžeme robiť so psíkom, ktorý dosiahol vek minimálne jeden rok, všetko je ale samozrejme ako vždy individuálne, takže sa môže stať, že jeden pes bude na to zrelý už pred týmto vekom a u iných, hlavne ťažších plemien, by bolo vhodné počkať aspoň do roka a pol.

Canicross je šport, pri ktorom sa človek aj pes ľahko prehrejú, takže je vhodné sa mu venovať hlavne na jar a na jeseň, resp. v teplejších obdobiach skoro ráno alebo neskôr večer. Neodporúča sa behať so psom, ak teplota presiahne +15 stupňov Celzia.

Psíka, s ktorým sa venujeme canicrossu, je dobré naučiť medzinárodné musherské povely, podobne ako musherského či dogtrekkingového psa, a to:

go (gou) - povel vpred

gee (dží) - povel vpravo

haw (hó) - povel vľavo

whoa (hou) - povel na zastavenie

heya (heja) alebo hop - povel na zrýchlenie

 

U nás sa zvyknú canicrossové preteky organizovať na jeseň v rámci záprahových pretekov "off snow". Dĺžka trasy býva obyčajne cca 4-6 km.