Coursing
Charakteristika coursingu:
Coursing patrí medzi kynologické športy, ktorého základom je túžba psa loviť a prenasledovať korisť.
Vznikol ako náhrada lovu živej koristi (tzv. hare coursing), ktorá je dnes vo väčšine európskych štátov už zakázaná, aby mohla byť napriek tomu uspokojená potreba psov loviť a prenasledovať zver (korisť). Pôvodne bol coursing určený iba pre chrty, no časom si získal čoraz viac priaznivcov aj medzi inými plemenami a samozrejme aj krížencami.
Rozdiel medzi coursingom a psími dostihmi je hlavne v tom, že coursing sa na rozdiel od dostihov nebehá po upravenej dráhe v závodnom ovále, ale v prírodnom teréne, najčastejšie na lúke na tráve, resp. v zime aj na snehu. Na dráhe sa môžu nachádzať aj prírodné alebo umelé prekážky, pričom by mali byť samozrejme situované tak, aby sa psy nemohli zraniť. Dráha by mala byť podľa možnosti upravená tak, aby psi návnadu dobre videli, čiže napr. v prípade vysokej trávy je potrebné ju pokosiť, tiež je potrebné dávať pozor na prípadné jamy a pod.
Pri coursingu typu lure coursing (čiže lov za umelou návnadou) slúži ako návnada strapec z nastrihaného igelitu (igelitiek) a kúska kože alebo kožušiny, ktorý je ťahaný pred psom na lanku prostredníctvom navijáku. Aby mohol byť strapec ťahaný nielen po rovinke, ale v trase rôznych tvarov, v ohyboch, zákrutách a pod., je lanko ovinuté okolo špeciálnych kladiek, ktoré určujú jeho dráhu.
Celková dĺžka trate býva obyčajne cca 500-1000 metrov, pričom pre začiatočníkov sa odporúča kratšia trasa a iba po rovinke, a potom postupne pridávať.
Corusing môžu behať všetky psy, ktoré baví beh za korisťou, a ktoré sú zdravé. Aby mohol pes závodiť na coursingových majstrovstvách, musí najprv získať coursingovú licenciu, ktorá u nás na Slovensku pozostáva z absolvovania troch tréningových a štyroch licenčných behov. Licenčné behy pozostávajú z jedného sólo behu a troch čistých spoločných behov za prítomnosti hlavného rozhodcu, ktorý ich potvrdí v tréningovej karte. K licenčnému behu musí mať psík na sebe coursingovú alebo dostihovú dečku či tielko a náhubok, k tréningovému to netreba. V jeden deň je možné absolvovať maximálne dva licenčné behy, pričom sú akceptované aj licenčné behy odbehnuté na zahraničných dráhach.
Psíka je na samotný beh potrebné pripraviť ešte pred ním. Pár minút pred tým, ako bude bežať, je potrebné ho rozchodiť svižnejším tempom, aby sa mu rozhýbali svaly a zvýšil tep. Rovnaká starostlivosť je potrebná aj po dobehnutí do cieľa. So psíkom, ktorý podal veľký výkon, je potrebné sa chvíľu prejsť a po chvíli mu dať napiť. Nie je dobré dávať napiť sa zadýchanému psovi hneď, pretože v extrémnych prípadoch hrozí otrava vodou. Psa napojíme asi 10 minút po dobehnutí. Môže dostať len vodu, ale odporúča sa aj energetický nápoj, ktorý si vyrobíme ľahko sami tak, že do vody pridáme štipku soli, štipku glukózy a štipku sódy bikarbóny.
Pri coursingu sa hodnotí nielen rýchlosť, ale aj úsilie, inteligencia/schopnosť predvídať, obratnosť, vytrvalosť a dolapenie koristi na konci lovu.
Autorom týchto krásnych fotiek v tomto článku je Ivan Pádej.
________________________________________________________________________________________________
Coursingu sa už nevenujeme. Venovali sme sa mu svojho času s Thassom, ale prestalo ho to baviť krátko na to, ako získal coursingovú licenciu. Lov ako taký má Thasso v podstate rád, ale nemá rád cestovanie, cudzie psy vo svojej tesnej blízkosti a dlhé čakanie. A keďže coursing je veľa o cestovaní, o cudzích psoch a o dlhom čakaní, tak to nemá pre neho zmysel. Za ďalšie Thassiak pozná pocit rozbehnutia sa za živou návnadou, takže možno aj preto sa už za umelou neženie.
Ďalší, s kým sme mali nejaké coursingové pokusy, je Clio. Jeho lovenie umelej návnady aj celkom baví, akurát ju na konci nedolapí. Zaujíma ho, len kým sa rýchlo hýbe po zemi, ale keď zastane, tak sa jej už nevenuje, a ide radšej pozdraviť nejakých ľudí či psov naokolo. Dalo by sa povedať, že ju skôr pasie než loví, čomu treba byť vzhľadom na plemeno vlastne rád.
Zúčastnili sme sa:
- Coursingový tréning Smolenice, 25. 03. 2017- Coursingový tréning Smolenice, 22. 08. 2015 (prvý Cliov tréning, iba rovinka)
- Coursingové preteky Zimná cena 2014, Hôrky, 01. 03. 2014 (prvé a jediné Thassove preteky)
25. 09. 2013 získal Thasso coursingovú licenciu
- Coursingový tréning Čunovo, 19. 09. 2013
- Coursingový tréning v Modre, 07. 09. 2013
- Coursingový tréning v Modre, 05. 07. 2013
- Coursingový tréning v Modre, 02. 07. 2013
- Coursingový tréning pri Slovnafte, 08. 05. 2013
- Coursingový tréning v Hamuliakove, 02. 05. 2013 (prvý Thassov tréning)
- Coursingové majstrovstvá Slovenska 2012, 04. 08. 2012 (iba ako diváci)
- Coursingový tréning v Čunove, 01. 05. 2012 (prvý a jediný Dinov tréning)