Charakteristika dog packingu
Dog packing, alebo inými slovami nosenie záťaže, bremena či psieho ruksaku, je šport, alebo lepšie povedané doplnok k psím športom, ako napr. k dogtrekkingu, bežným prechádzkam či nákupom, kedy pes nesie na svojom chrbte špeciálne na tento účel vyrobený „ruksak“ alebo inými slovami batoh či vaky.
Nejedná sa o žiaden nový druh športu, nosenie záťaže psom siaha do ďalekej minulosti, kedy ľudia už dávno využívali psiu silu na nosenie rôznych druhov nákladov, napr. potravín, nástrojov, výbavy či nejakého tovaru.
Teoreticky by sa dalo povedať, že dog packing môže vykonávať takmer každý pes, no aj pri ňom platia určité pravidlá. Obyčajne sa uvádza, že dog packing môže vykonávať pes od kohútikovej výšky 50 cm vyššie a vážiaci od 15 kilogramov vyššie. Pes nesúci záťaž musí byť plne vyvinutý, zdravý a v dobrej kondícií. Nosenie záťaže nie je vhodné napr. pre šteniatka či psích starčekov, ale iba pre zdravé psy od cca 18 mesiacov vyššie. Pes by mal v ruksaku niesť maximálne jednu tretinu svojej živej hmotnosti.
Na trhu je dostať kúpiť rôzne značky psích batohov, nie ich však zasa nijako veľa. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že najviac sa ich dá nájsť cez internet v internetových obchodoch. Psovi by mal batoh dobre sedieť, nemal by byť príliš úzky ani príliš voľný a pri pohybe by sa nemal na psovi hýbať alebo natriasať. Niektoré psie batohy majú na sebe všité kovové či nylonové uško na pripnutie vodítka, iné nie, takže je pod ne vhodné dať postroj alebo viesť psa na obojku.
Pokiaľ nesie bez batoh so záťažou, tak je vhodné, aby bol na vodítku vždy, pretože sa môže stať, že by s batohom vbehol napr. do rieky a namočil by tak nielen seba, ale aj svoj náklad, alebo by sa mohol s batohom zachytiť niekde v hustom poraste a pod.
Náklad v batohu by mal byť vždy vyvážený, čiže približne rovnaká hmotnosť by mala byť na jednej i na druhej strane.
Prv než začneme s trénovaním dog packingu, by mal byť pes už fyzicky vyvinutý (čiže zhruba od jedného a pol roka veku) a mal by si ruksak najskôr párkrát vyskúšať a trochu ponosiť doma alebo na krátkej prechádzke v známom prostredí. Zistíme tak, či ruksak psovi dobre sedí, či ho pes dobre znáša, vychytáme prípadné „muchy“, privykneme ho na neho, a až potom sa s ním vyberieme na dlhší výlet do prírody. Pes v ňom môže niesť napr. vodu pre seba a svojho pána, misku, hračky, potraviny, nákup a pod.
Spočiatku to môže u niektorých psov vyžadovať trpezlivosť, nie všetci psi sú nadšení, keď sa im dá nejaká nová vec, či už napr. obojok, náhubok alebo ruksak, ale časom by si mali zvyknúť. A sú samozrejme aj psi, ktorí s nosením ruksaku od prvej chvíle nemajú problém.
Sily neprepíname hlavne v lete, kedy sa psí organizmus pri nesení záťaže a pohybe rýchlejšie prehreje, unaví a dehydruje, takže hlavne vtedy musíme myslieť na dostatočný príjem tekutín a riadiť sa heslom, že menej je viac. Ideálne obdobie na trénovanie dog packingu je jar, jeseň a zima.
Prajeme príjemné nosenie!