Charakteristika dogtrekkingu

- Dotrekking predstavuje extrémny kynologický vytrvalostný šport, pri ktorom sú prekonávané stanovené trate v určenom časovom limite.

- Psovod je so psom počas celých pretekov spojený canikrosovým postrojom a vodítkom, alebo vedie psa na vodítku (v žiadnom prípade nesmie ísť pes na voľno).

- Dogtrekkingové akcie sú zvyčajne poriadané na 100 a viac kilometrov. Za najkratší dogtrekking môžeme považovať akciu na min. 85 kilometrov. Môžu byť etapové, alebo rešpektujúce určený časový limit. Pri etapových akciách sa odporúča dĺžka etapy 40 km.

- Pretekári sú pri dogtrekkingu odkázaní sami na seba, do preteku vstupujú na vlastné nebezpečenstvo, sú si vedomí vlastnej zodpovednosti za seba a svojho psa.

- Dogtrekking je kynologickým outdoorovým športom, ktorý vedie účastníkov k samostatnému rozvíjaniu fyzických a mentálnych (orientačných) schopností a zároveň rozvíja súhru a vzájomné pochopenie človeka a psa.


alebo iná charakteristika:

 

Je náročná horská turistika so psom.
Pes v postroji alebo len s obojkom je spojený ťažnou šnúrou so svojim psovodom, ktorý musí v prípade, ak ide o závody, niesť povinnú výbavu predpísanej hmotnosti. Obaja, odkázaní niekoľko dní len sami na seba, prekonávajú v zložitom prírodnom teréne až stokilometrové etapy - podľa trasy vyznačenej organizátorom na mape. Jedná sa o extrémny individuálny šport pre dobrodruhov a samorastov, ktorí dokážu prežiť v prírode v akýchkoľvek podmienkach.


 

Dĺžky tratí a náročnosť

 

Dogtrekking - LONG:

Za najkratší dogtrekking môžeme považovať akciu na min. 85 kilometrov. Pri etapových akciách sa odporúča dĺžka etapy 40 km.

MID:

Za najkratší pretek môžeme považovať akciu na min. 30 km.

MINI:

Za najkratší pretek môžeme považovať akciu na min. 10 km.

 

● Veľa informácií o dogtrekkingu, ako aj zoznam konkrétnych trekkov na príslušný kalendrány rok, nájdete tu: http://www.dogtrekking.sk.

● Zaujímavú diskusiu o dogtrekkingu, ktorá určite veľmi pomôže všetkým začiatočníkom, nájdete na dog fóre tu: http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=57&t=166.