OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Výbava na dogtrekking

Výbava na dogtrekking býva rôznorodá podľa toho, či sa jedná o variant mini, mid alebo long, ale v zásade, keby sme to chceli zjednodušiť, potrebujeme tieto tri hlavné veci: 

- postroj na psa

- opasok alebo sedák na seba

- vodítko s amortizérom alebo canicrossovú šnúru, pomocou ktorej budeme spojení so psom


Čo sa týka postrojov na psa, určite je potrebné si na dogtrekking zadovážiť nejaký funkčný postroj na tento šport (alebo na iný záprahový šport) určený, ideálne podšitý, z nenasiakavého materiálu. Rôzne imidžové postroje vykladané farebnými kamienkami či Swarovského kryštálmi, vyrobené z koženky, saténu či neviem akého luxusného či neluxusného materiálu nie sú na tento účel vhodné, pretože nie sú funkčné. Nie sú stavané na to, aby pes v nich reálne ťahal niekoľko desiatok kilometrov, nie sú odolné voči vlhku, snehu, blatu, špine, odieraniu sa v lesnom poraste a pod., nie sú z nenasiakavých materiálov a nebývajú ani kvalitne podšité, takže okrem toho, že by sa pravdepodobne rýchlo a ľahko zničili, by sa psovi v nich ani neťahalo dobre, pretože ho mohli tlačiť či odierať.

Postrojov na dogtrekking či iné záprahové športy sa vyrába a predáva veľa druhov, pričom sa líšia typom, dĺžkou, spôsobom navliekania, použitými materiálmi, účelom, vhodnosťou pre niektoré plemená a pod. Z najznámejších a najviac používaných postrojov uvediem napr. typ Sled, Guard, Long Distance či Light Weight od firmy ManMat a napr. typ Faster, Short, Gigant, či Colorado-Max od firmy Zero DC. Všetky tieto postroje a aj mnohé iné sa dajú buď objednať cez internet alebo vyskúšať priamo na psovi a zakúpiť napr. na nejakej psíčkarskej športovej či výstavnej akcii, kde sa často vyskytujú aj predajcovia týchto výrobkov. 

K rôznym typom postrojov ma ešte napadá, že pes je v postrojoch typu Guard, Long Distance či Gigant Lux (také, kde sa pripína vodítko v strede chrbta a kde aj postroj končí) ovládateľnejší ako v tých postrojoch, ktoré končia až pri koreni chvosta (Sled, Light Weight, Faster a pod.). Pri menších či stredných psoch to nejaký veľký problém nie je, ale nejaký 50-60 kg ťahavý pes by sa na takom sledovom type ťažšie brzdil :-).

Vodítko s amortizérom má taký význam, že tlmí nárazy. Žiaden pes ani človek nejde celú trasu úplne plynule jedným tempom, často sa spomaľuje, zrýchľuje, pes môže niečo zavetriť a viac potiahnuť a pod., no a aby neboli tieto potiahnutia a nárazy nepríjemné do tej miery, že by človeka mykli či trhli, tak práve na to je vo vodítku alebo šnúre všitá dostatočne dlhá guma, ktorá sa pri potiahnutiach môže natiahnuť až o niekoľko desiatok centimetrov, a potom zasa pri navrátení sa do pôvodného tempa sa vráti do svojej polohy alebo sa proste len povolí a človek tak necíti nepríjemné myknutia, ale len jemné a vcelku pohodlné pérovanie. Amortizér je vlastne taký tlmič nárazov. Čím má človek ťahavejšieho alebo väčšieho psa, tým viac je to cítiť. 

Vodítka s amortizérom alebo canicrossové šnúry sa vyrábajú štandardne na silu ťahu bežných záprahových plemien, resp. plemien s približne podobnou silou, ako napr. sibírsky husky, aljašský malamut, európsky saňový pes, nemecký ovčiak, border kólia, austrálsky dobytkársky pes a iné ovčiaky, teriéry a pod., takže keď chce niekto robiť dogtrekking s „trochu“ inou váhovou a silovou kategóriou psa (napr. stredoaziat, kaukazák, brazílska fila, cane corso a pod.), tak samozrejme môže, ale musí tomu prispôsobiť aj svoju výstroj, pretože či už guma v klasickej canicrossovej šnúre či na vodítku, alebo aj obyčajná karabínka na nich, by to pri poriadnom myknutí týchto silných plemien nemuseli vydržať. Ja som si na cane corso vyrobila amortizačné vodítko tak, že som na naše bežné hrubé guľaté nylonové vodítko s veľkou karabínkou pripevnila amortizér vyrobený z upínacích popruhov do auta. Z času na čas ho treba vymeniť za nový, keď sa už gumičky v šnúrach pri ťahu postupne opotrebovávajú. Tiež sme si dali vyrobiť na mieru pevný nylonový postroj určený pre veľké a ťažké plemená, ktorý sa zapína do okovaných dierok, pretože klasická plastová spona na niektorých postrojoch by sa mohla v nejakej „trhacej“ situácií roztrhnúť. 

Opasok alebo sedák pre človeka vyrobený na tento účel, resp. na iné druhy záprahových športov, je navrhnutý tak, aby podľa možností čo najviac odľahčil pás a chrbticu, a aby nechanie sa v ňom ťahať bolo pohodlné. Bedrová časť býva široká a vystužená, takže netlačí a rovnomerne rozkladá tlak na kríže. 

V zásade sú dva hlavné druhy opaskov alebo sedákov, a to s popruhmi okolo nôh alebo bez nich. Sedáky s popruhmi okolo nôh fungujú tak, že ťažnú silu rozkladajú aj na sedaciu (zadnú) časť tela, pričom tie bez nich iba na krížovú oblasť chrbta. Ja osobne mám opasok bez popruhov okolo nôh, pretože mi to tak viac vyhovuje a z 99% sú súčasťou môjho odevu aj šaty alebo sukňa, takže by to proste nešlo :). Väčšina dogtrekkerov sa zhodne na tom, že na dlhších trasách je pohodlnejšie mať sedák s popruhmi, pretože tak vzniká menšia záťaž pre chrbticu a kríže. Ale ako vždy je všetko individuálne, treba skúsiť, každému môže vyhovovať niečo iné.

Čo sa týka ďalšej výbavy, povinnej či odporúčanej, tak tú je možné vždy vyčítať z propozícií na konkrétny dogtrekking. Na variant long je toho treba spravidla najviac, na variant mini najmenej. 

Tu sú príklady povinnej a odporúčanej výbavy na všetky tri varianty dogtrekkingov:

 

LONG:  

Povinná výstroj: 

- lekárnička (obsahujúca 1x obväz hotový, 1x obväz elastický, 5x náplasť s  vankúšikom, 1x izotermická fólia, 1x trojcípa šatka, leukoplast, dve papučky pre každého psa s ktorým účastník vyrazí na trať)

- voda pre človeka min. 0,5 l 

- voda pre psa min. 0,5 l

- strava pre človeka

- strava pre psa

- miska pre psa

- papučky pre psa 2 kusy

- pršiplášť

- píšťalka

- mapa príslušnej oblasti

-  nabitý mobilný telefón s fotoaparátom (kvôli foteniu kontrolných bodov)

- zápalky (nie zapaľovač!)

- zicherka, papier a ceruzka

- karimatka/alumatka/hakama

- spací vak

- baterka/čelovka 

 

Odporúčaná výstroj:

- pevná obuv

- náhradné oblečenie

- nožík

- stan/celta

- poistenie na hory 

- fotoaparát

- GPS

 

MID: 

Povinná výstroj: 

- lekárnička (obsahujúca 1x obväz hotový, 1x obväz elastický, 5x náplasť s  vankúšikom, 1x izotermická fólia, 1x trojcípa šatka, leukoplast, dve papučky pre každého psa s ktorým účastník vyrazí na trať)

- voda pre človeka min. 0,5 l

- voda pre psa min. 0,5 l

- strava pre človeka

- strava pre psa

- miska pre psa

- papučky pre psa 2 kusy

- pršiplášť

- píšťalka

- mapa príslušnej oblasti

- nabitý mobilný telefón s fotoaparátom (kvôli foteniu kontrolných bodov)

- zápalky (nie zapaľovač!)

- zicherka, papier a ceruzka

 

Odporúčaná výstroj:

- pevná obuv

- náhradné oblečenie

- nožík

- stan/celta

- poistenie na hory

- fotoaparát

- GPS

- baterka/čelovka 

 

MINI:

Povinná výstroj:

Lekárnička (obsahujúca 1x obväz hotový, 1x obväz elastický, 5x náplasť s vankúšikom, 1x izotermická fólia, 1x trojcípa šatka, leukoplast), voda pre človeka min.0,5l aj psa min.0,5l, strava pre človeka, miska pre psa, pršiplášť, píšťalka, mapa príslušnej oblasti, mobilný telefón (pre prípad núdze), zápalky (nie zapaľovač), zicherka, papier a ceruzka.

Odporúčaná výstroj:
pevná obuv, náhradné oblečenie, nožík, dve papučky pre každého psa, s ktorým vyrazí účastník na trať, nezabudnúť mať nabitý mobilný telefón s fotoaparátom kvôli foteniu kontrolných bodov.

(Prevzaté z propozícií breznianskeho dogtrekkingu Vlčou stopou.) 

Organizátor kontroluje každému štartujúcemu povinnú výbavu pred štartom a tiež má právo skontrolovať povinnú výbavu po ukončení trate. Pokiaľ niečo z povinnej výbavy chýba, človek so psom nebude pustený na trať = diskvalifikácia.

 

Čo sa týka napr. papučiek/topánok, skrátka obuvi pre psa, tak toto nie je žiaden luxus, ako by sa mohlo zdať, ale má to svoj význam. Na trati si môže psík poraniť labku, napr. rozrezať si vankúšik na ostrom kameni či kúsku rozbitého skla, takže napr. v takomto prípade sú topánky pre psa veľmi užitočné, keďže zabránia kontaktu poraneného miesta s hlinou, prachom a inými nečistotami a psíkovi sa aj trochu uľaví od bolesti, keďže nebude potom už s poranenou labkou stúpať priamo na tvrdý povrch. Obyčajne sa nosia vo výbave dve topánky, pričom sú určené primárne na dve predné labky psíka. Pokiaľ nemá psík žiaden problém, tak ich nemusí mať obuté, ale je dobré mať ich po ruke v ruksaku. Niektorí organizátori požadujú mať topánky pre psa aj v povinnej výbave.

Niekedy sa v povinnej výbave požaduje mať aj vopred uzatvorené horské poistenie. Toto sa dá uzatvoriť aj v pohodlí domova rýchlo cez internet, aj na jeden či dva dni, napr. cez poisťovňu Union. 

 

Dogtrekking pripúšťa rôzne nuansy, medzi nimi napríklad ruksak (nosič) na chrbát pre psa, v ktorom môže pes niesť časť výstroja, vážiacu maximálne 1/3 živej hmotnosti psa. Takže napríklad 12 kg vážiaci pes by mohol niesť v ruksaku maximálne 4 kg záťaž, 51 kg pes maximálne 17 kg záťaž. 

Dogtrekking by mal byť hlavne o radosti psa a jeho psovoda, o láske k prírode, o spoločne strávených chvíľach v nej, o spoločnej ceste a spoločnom cieli. Mal by mať z neho radosť človek i pes. Ak by to tak nebolo, tak nemá zmysel zbytočne seba či psa tlačiť do niečoho, čo je nám proti srsti.

 

Dogtrekking je možné robiť s každým plemenom (psom), samozrejme s ohľadom na jeho možnosti. Nie je problém skúsiť to ani s čivavou, yorkom či mopsom, ale samozrejme treba brať do úvahy ich fyzické možnosti a neprepínať ich sily. Je treba dávať si pozor na prechádzky vo veľkých horúčavách, to platí pre všetky psy, pre krátkonosé (ako napr. mops, buldog, boxer a pod.) obzvlášť. Pri veľkých (obrích) a ťažkých plemenách nie je tiež problém, pokiaľ ide človek do toho s mierou. Nie je problém pre radosť seba aj psa robiť dogtrekking hoci aj s anglickým mastifom či svätobernardským psom, ak ich tento druh činnosti baví, ale samozrejme musíme brať do úvahy ich fyzické predispozície, takže platí všetko s mierou, napr. na varianty long by som pri obrích, ťažkých, či miniatúrnych plemenách radila rovno radšej zabudnúť. Na stredne dlhé či dlhé trasy sú vhodné iné plemená psov, napr. severské záprahové či severské poľovné psy, stavače, ovčiaky či ťahu chtivé krížence :).

 

V mnohých európskych krajinách, vrátane našich českých susedov, je zakázané zúčastňovať sa oficiálnych kynologických akcií (vrátane oficiálnych dogtekkinov) so psami s kupírovanými ušami. Tieto choré obmedzenia sú moderným európskym trendom. Slovensko zatiaľ nepostihli, ale človek nikdy nevie, kedy táto nezmyselná diskriminácia príde aj k nám. Riešením  by potom bolo nechodiť s kupírovanými psami na oficiálne dogtekkingy, ale dogtrekkovať si iba pre svoju radosť mimo súťaženia, či už sám alebo s kamarátmi.

Nikde nie je napísané, že sa dogtrekking musí robiť iba oficiálne, ako každý iný šport, aj tento sa môže robiť iba tak rekreačne pre radosť, kedy človek spolu so svojím psom v postroji brázdia lúky, polia a lesy podľa svojho gusta, kedy a koľko kilometrov sa im len zachce.

 

Minimálny vek psa pre zúčastnenie sa na dogtrekkingovej akcii je jeden rok. Pokiaľ sa jedná o veľké či obrie plemeno, odporúčam s tým počkať až do cca roku a pol až dvoch rokov veku, pretože tieto plemená nie sú v jednom roku života ešte zďaleka úplne vyvinuté, a dlhšou aktivitou v ťahu by sme im mohli nechtiac privodiť nenávratné škody na pohybovom aparáte.

Malé a stredné plemená psov je možné pomaly a postupne (na pár sto metrov) začať trénovať na ťahanie v postroji vo veku cca od 6-10 mesiacov a vyššie, a postupne trasy predlžovať, u veľkých a obrích plemien by som ja osobne počkala aspoň do toho roka a pol. 

 

Na Slovensku sa konávajú dogtrekkingy každoročne na Orave, na Kysuciach, v okolí Košíc a v okolí Bratislavy v Malých Karpatoch. Niektoré z nich sú zaradené do oficiálnych majstrovstiev Slovenska, iné nie. Zoznam oficiálnych dogtrekkingov nájdete na tejto stránke: http://www.dogtrekking.sk/

Čo sa týka neoficiálnych (a tiež aj oficiálnych okrem toho, že sú na vyššie uvedenej stránke), tak tie nájdete obyčajne na stránkach kynologických klubov či iných organizácií, ktoré ich organizujú.

 

Prajeme veľa šťastných kilometrov!

 

Fotky našej dogtrekkingovej výbavy TU.